Bolonia

Różne niespodziewane okoliczności zatrzymały nas we Florencji na tyle długo, że do Bolonii dojechaliśmy dopiero tuż przed północą i plan wieczornego zwiedzania niestety upadł. Na poranek zaplanowaliśmy sobie już wyjazd w kierunku Wenecji. Mimo to nie chcieliśmy stracić okazji zobaczenia tego pięknego miasta, więc postanowiliśmy wstać przed szóstą i spróbować coś zobaczyć. Okazało się, że zwiedzanie miasta o tak wczesnej godzinie, było jednym z najlepszych pomysłow na jakie wpadliśmy w czasie pobytu we Włoszech :) Pierwszy raz nie musieliśmy spacerować w upale i to chyba był największy plus. Poza tym nie napotkaliśmy tłumu turystów, a tylko miejscowych podążających do pracy. Sklepy dopiero się otwierały, na otwarcie marketu spożywczego poczekać. Dobrze, że obok była kawiarnia :)
1

Największy i najważniejszy kościół Bolonii, czyli bazylika San Petronio
2

3

4

Bolonia jest nazywana miastem arkad. Arkady ciągną się głównie wzdłuż ulic jego historycznej części i podobno mają razem około 38 km długości! Arkady są bardzo przyjazne turystom i miejscowym, skutecznie chronią zarówno przed promieniami słońca w lecie, ale też jesiennym deszczem ;)

5

6

7

8

9

Sklep z rybami dopiero się otwierał, mimo to mojego męża ciężko było oderwać od podziwiania asortymentu ;)
10

11

12

13

14

15

16

W samym centrum miasta, właściwie przy głównym placu i okolicy, znajdują się ciasne uliczki, a na uliczkach sklepiki i stoiska. Warzywa i owoce, ale też ryby, sery, mięsa, szynki, makarony i inne pyszności. I ktoś nam powiedział po polsku dzień dobry!
17

18

19

Piazza Maggiore to niewątpliwie serce Bolonii. Na Piazza Maggiore wnoszą się liczne gotyckie, romańskie i renesansowe budowle. I fontanna Neptuna w otoczeniu syren syreny reprezentujących rzeki z innych kontynentów, czyli jeden z najważniejszych symboli miasta. Fontanna miała podobno symbolizować papieską władzę. Arcybiskup Charles Borromeo rozkazał postawić pomnik symbolizujący potęgę papieża Piusa IV (a prywatnie swojego wuja). Jednak twórca fontanny Giambologna, był niechętny papieżowi i postanowił zrobić swojemu zleceniodawcy na złość. Stworzył więc dzieło o bardzo erotycznym charakterze. Ciała syren są obnażone do połowy, a z nagich piersi… tryska woda ;)

20

21

22

23

24

Bolonia jest przez niektórych nazywana średniowiecznym Manhattanem. W czasach średniowiecza było tu blisko dwieście takich wysokich wież. Miały być świadectwem zamożności niektórych rodzin, a w razie potrzeby służyć jako schronienie przed najazdami. Do czasów współczesnych pozostało zaledwie kilka. Jeśli na nie spojrzymy, zrozumiemy dlaczego pozostałych już nie ma. Nie trzeba jechać do Pizy, żeby pooglądać krzywe wieże ;)

25

26

27

28

29

30

Musieliśmy poczekać na otwarcie jedynego sklepu spożywczego w okolicy, więc postanowiliśmy umilić sobie czas kawą :)
31