eurotrip 2015 – Graz

Austria była przedostatnim krajem, który przejechaliśmy podczas naszego eurotripu, ale ostatnim który zwiedzaliśmy. Po wyjeździe z Mariboru dojechaliśmy na noc do Grazu. Graz to stolica Styrii, drugiego pod względem wielkości kraju związkowego Austrii. Nazywana jest Zielonymi Płucami, bo ponad dwie trzecie powierzchni zajmują tam lasy.
1

Na zdjęciu po prawej widać kawałek Mariahilfkirche. To piękny kościół z barokową fasadą i prostymi eleganckimi bliźniaczymi wieżami. Wewnątrz możemy obejrzeć m.in. barokowy posąg Michała Archanioła, ołtarz z obrazem Matki Boskiej i renesansowe nawy. Przy kościele znajduje się klasztor minorytów.

2

3

Miasto zachwyca wciąż zachowanym oryginalnym kształtem starówki, wpisanej w 1999 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, wzdłuż której często przejeżdżają zabytkowe i odnowione tramwaje. Czyste brukowane uliczki, kolorowe i zadbane kamienice, a także ukryte dziedzińce zachwycają niejednego turystę.
4

5

6

Urzekły mnie „otwarte” sklepy i piekarnie, aby zrobić zakupy wcale nie trzeba było wchodzić do środka ani nie komunikowało się ze sprzedawcą przez małe okienko jak w naszych sklepach całodobowych ;)
7

8

9

10

Murinsel to konstrukcja wybudowana w 2003 roku na cześć zdobycia przez miasto europejskiej stolicy kultury. Nazwa to skrzyżowanie dwóch słów – Mur, czyli miejscowa rzeka oraz Insel, z niemieckiego wyspa. Kształtem przypomina muszlę, długą na 47 metrów, łączy się z brzegami za sprawą dwóch mostków. W centrum obiektu znajduje się mały amfiteatr z niebieskimi ławkami, patio, oraz kameralna kawiarnia. Podobno po roku wyspa miała zostać przeniesiona, ale tak urzekła mieszkańców i władze, że pozostała na miejscu.
11

Najważniejszym zabytkiem Grazu jest górujące nad miastem Wzgórze Zamkowe, czyli Schlossberg, położone na malowniczym wzniesieniu. Na szczyt wzgórza można dojechać kolejką, oszkloną windą kursującą w szybie wykutym w litej skale lub dojść pieszo po schodach. Po zdobyciu szczytu możemy podziwiać piękną panoramę miasta. Na Wzgórzu Zamkowym znajdziemy kilka ciekawych budynków, jednak samej twierdzy już nie ma.
12

Zamek uchodził za twierdzę nie do zdobycia, oparł się najazdom tureckim i armii francuskiej, skapitulował dopiero, kiedy Napoleon zagroził wysadzeniem Wiednia.
13

14

15

16

Patrzenie na te piękne czerwone dachy było warte wspinania się po prawie 300 schodkach.
17

18

19

Najbardziej charakterystyczny współczesny budynek, którego naprawdę nie sposób nie zauważyć, to Kunsthaus wybudowany i oddany do użytku w 2003 roku. Stworzony przez angielskich architektów obiekt ciężko opisać, ludziom kojarzy się głównie z czymś kosmicznym, wygląda też trochę jak napompowany balon lub ogromna lśniąca na niebiesko bańka (pojawiły się też skojarzenia z ropuchą ;) ), wykonany jest jednak ze szkła i metalu.
20

Co ciekawe, budynek podobno wydaje dźwięki, a w nocy na jego ścianach można podziwiać najróżniejsze efekty świetlne. Obecnie mieści się tam galeria sztuki, posiadająca bogatą kolekcję nowoczesnej sztuki ostatnich dekad.
21

22

23

24

25

Uhrturm to wieża zegarowa znajdująca się nawet w godle miasta. Mniejszą wskazówkę dodano wiele lat po powstaniu wieży i pokazuje ona minuty. Natomiast ta oryginalna, będąca w zegarze od początku jest długa i wskazuje godziny. Uhrturm znaczy dla mieszkańców Grazu naprawdę wiele. Potwierdza to fakt, że podczas wspomnianego już najazdu Francuzów w 1809 roku mieszkańcy miasta zapłacili olbrzymią sumę za rezygnację ze zburzenia tego zabytku.
26

Na zdjęciu możemy dostrzec centrum starówki – wokół tego trójkątnego placu zwanego Haupt Platz znajduje się sporo zabytkowych kamieniczek z XVII-XIX wieku.
27

28

29

30

31

32

33

Lubimy nietypowe kłódki na mostach. Ta w kształcie żółwia bardzo nam się podobała.
34

35

36

37

Pięknie zdobione fasady kamienic zdecydowanie miały swój urok.
38

39

40

  • Trafiłam tu dopiero dzisiaj. Masz może jakąś mapkę z trasą Twojego euro tipu?

    • immacola

      niedługo opublikuję ostatnią notkę z podróży i podsumowanie eurotripu, znajdzie się tam i mapka :)