eurotrip 2015 – Hallstatt

Kolejny przystanek naszego eurotripu to spełnienie moich dziecięcych marzeń. Miałam kiedyś puzzle ze zdjęciem pięknego górskiego miasta. Okazało się, że w Alpach Salzburskich, na terenie Austrii, na brzegu Jeziora Halsztackiego, kryje się niewielkie, cudowne miasteczko, które powstało i rozwinęło się dzięki kopalniom soli. W stoku góry, znajduje się najstarsza na świecie, czynna do dzisiaj, kopalnia soli kamiennej Salzwelten Hallstatt.
Jak moglibyśmy tam nie pojechać, będąc tak blisko?
1

W XIX wieku w Hallstatt odkryte zostało znalezisko archeologiczne z epoki żelaza, w konsekwencji czego cała epoka prehistoryczna otrzymała nazwę: okres hallstattski. Miasteczko jest uważane za najstarszą osadę w Austrii.
2

3

4

5

W centrum miasteczka jest dość ciasno, z jednej strony ogranicza go jezioro, a z drugiej strome zbocza góry. Domy, poupychane są jeden na drugim, do niektórych można się dostać tylko od strony jeziora, a malutkie kręte korytarzyki i schodki wprost zdumiewają swą pomysłowością. Organizacja logistyczna w miasteczku jest bardzo dobra, wjeżdżamy tunelem wydrążonym w górze i na samym końcu widzimy tablicą z informacją, gdzie są parkingi i ile jest wolnych miejsc.
6

7

8

9

10

11

12

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było się tutaj dostać jedynie koleją, której końcowa stacja znajdowała się nad brzegiem Jeziora Halsztackiego, kilka km poza miastem (jezioro ma 8 km długości, około 2 km szerokości, a jego głębokość dochodzi do 135 metrów). Dzisiaj możemy dojechać tu także szosą przedzierającą się przez góry tunelami i serpentynami. Mój mąż twierdzi, że z całej naszej wycieczki to właśnie trasa przez Alpy podobała mu się najbardziej.
13

14

Nazwa Hallstatt wywodzi się z języka starogermańskiego – hal oznacza tutaj „sól”, zaś stat to „osada”. Miasto doskonale prosperowało, bogacąc się na handlu solą, mogło sobie zatem pozwolić na budowę pięknych kamieniczek i gotyckiego kościoła. Typowe domy Hallstatt są wąskie i wysokie, o strzelistych dachach. Niższe piętra są wykonane z kamienia, wyższe z drewna. Uwagę zwracają także pięknie zdobione , drewniane balkoniki i okiennice.
15

16

17

Nad samą wodą co chwilę widać drewnianą szopę na palach, wiele z nich to garaże dla małych łodzi. Mimo, że do Hallstatt prowadzi już przyzwoita droga, podobno wielu mieszkańców nadal woli korzystać z transportu wodnego.
18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Hallstatt robi wrażenie miasteczka trochę jak z bajki, położonej w niesamowitym przyrodniczo miejscu, jakby zatrzymanego w czasie. Spacerując malutkimi uliczkami można podziwiać, jak człowiek był zdolny na tak niewielkim obszarze doskonale dopasować do siebie elementy mieszkaniowej układanki.
31

32

33

34

Chińczykom miasteczko tak się spodobało, że postanowili skopiować je u siebie ;)
35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

 • asia

  Pięknie, uwielbiam takie klimaty.

 • WOW! Pięknie zdjęcia. Nie mogłam oderwać wzroku! :))) A miasteczko swoją drogą też cudne.

  • immacola

   dzięki :)

 • Przepiękne miasteczko! Zdjęcia równie wspaniałe. Aż chce się tam jechać

  • immacola

   dziękuję :)

 • wow, piękne miejsce i wydaje mi się, że też miałam takie puzzle w dzieciństwie :)

  • immacola

   bardzo możliwe, podobno były popularne :)

 • Jak tam pięknie! I mam tak blisko ze Szwajcarii. Zapisuję Cię do ulubionych!

  • immacola

   miło mi :)

 • Ula

  WOW! Niesamowite zdjęcia! Mają jakiś taki specyficzny klimat.. Stosujesz jakąś konkretną obróbkę?

  • immacola

   tak, to tzw. efekt matte :) polecam tutoriale jak obrobić w ten sposób zdjęcia w lightroomie albo photoshopie

 • Przepiękne miejsce, faktycznie jak z bajki. Spacerowanie tymi uliczkami musiało sprawiać wam dużo frajdy. pozdrawiam.

  • immacola

   owszem, to jedno z najpiękniejszych miejsc w jakich kiedykolwiek byłam :)

 • Piękne zdjęcia! Wspaniały klimat miasteczka :)