eurotrip 2015 – Zagrzeb

Wieczorem po zwiedzaniu Osijeku, zapakowani prawie pod sam dach, ruszyliśmy w stronę Zagrzebia, gdzie spędziliśmy noc w jednym z najładniejszych mieszkań jakie widziałam, oczywiście wynajętym za pośrednictwem portalu airbnb.com. Poranek postanowiliśmy poświęcić na zwiedzanie miasta, po południu zamierzaliśmy jechać już dalej na północ. Zagrzeb stolica i największe miasto Chorwacji, leży na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża Medvednicy.
1

Dawne mury obronne miasta, a tym samym centrum historycznej dzielnicy, położone jest na wzgórzu. Można się tam dostać zabytkowym wagonem kolejki Uspinjača lub pieszo malowniczo usytuowanymi schodami. Kolejka Uspinjača z trasą o długości zaledwie 66 m, jest znana jako najkrótsza kolej linowo-terenowa o charakterze środka transportu publicznego na świecie. My wybraliśmy oczywiście schodki.
2

3

4

Panorama z tarasu widokowego przy kościele św. Katarzyny, to miejsce popularne nie tylko wśród turystów ale także nowo zaślubionych par, które pozują do zdjęć na tle czerwonych dachów Zagrzebia.
5

6

7

8

9

10

11

12

13

Gornij Grad czyli Górne Miasto tworzą dwie najstarsze dzielnice, natomiast Dolnij Grad to centrum nowoczesnej architektury, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje biznesowe i finansowe. Dolnij Grad powstał na przełomie XIX i XX wieku. W czasie spaceru możemy dostrzec różnice pomiędzy starówką, w której kolejne perły architektury pojawiały się na przestrzeni kilku setek lat, a zaplanowanym fragmentem miasta jakim jest Dolne Miasto.
14

15

16

Warto odwiedzić także Museum of Broken Relationships. Galeria prowadzi otwartą kolekcję sentymentalnych przedmiotów – relikwii przerwanych relacji. Pukiel włosów, suknia ślubna czy obszyte pluszem kajdanki to najbardziej oczywiste pamiątki po ex-partnerach. Są jeszcze krasnale ogrodowe, rentgen głowy i spray do nosa.
17

18

19

20

21

22

Wzgórze Kaptol jest najstarszą częścią miasta, a jego najważniejszym obiektem jest gotycko-barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z dwoma strzelistymi wieżami i średniowiecznymi freskami we wnętrzu. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć zapisane głagolicą (alfabet dla przekładu Biblii) 10 przykazań. Wnętrze świątyni urzeka swoim przepychem. Przez jej środek przebiega stopień, który oddziela starą odnowioną część od tej, którą trzeba było odbudowywać w całości. Niestety kamień, którego użyto ponad wiek temu, okazał się mało trwały i katedra od kilkunastu lat jest ciągle restaurowana. To dlatego wieże są ukrywane pod pajęczyną rusztowań.
23

24

25

26

27

28

Kolorowa mozaika na dachu kościoła Św. Marka przedstawia kolorowe herby Chorwacji, Sławonii, Dalmacji i Zagrzebia na tle wielokolorowej szachownicy. Mozaika ta, to jedna z najczęściej reprodukowanych pocztówek z Zagrzebia. Świątynia została wzniesiona w XIII w. jako skromne miejsce modłów dla rzemieślników z tej części stolicy.
29

30

31

Droga na centralny plac miastam, czyli Trg Bana Josipa Jelačića usłana jest kwiatami. Na straganach kwiaciarki plotą wieńce dekoracyjne i sprzedają zarówno gotowe bukiety jak i cięte kwiaty. Plac bana Josipa Jelaeicia, łączący oba wzgórza, z których narodził się Zagrzeb jest dziś centralnym punktem miasta. Budynki otaczające ten największy miejski plac to mieszanka klasycyzmu, secesji i modernizmu. Okolice pomnika Jelaeicia, narodowego bohatera Chorwacji, to miejsce spotkań, kawiarnianych stolików i handlowe centrum stolicy.
32

33

34

Pomiędzy Górnym Miastem a Kaptolem znajduje się obszar zwany Dolac z Targiem Dolac, czyli centralny targ miejski, według mieszkańców najpiękniejszy miejski targ w Europie. to zdecydowanie najlepsza artakcja tego poranka w Zagrzebiu. znajduje się w samym środku miasta, można tam znaleźć mnóstwo owoców i warzyw, a także mięsa, ryb, owoców morza i… kwiatów :)
35

36

37

38

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54