Toskania

Ciężko było nam opuścić piękną Ligurię, ale czekała nas podróż przez równie urocze tereny – Toskanię. Nie planowaliśmy jechać daleko na południe. Mieliśmy zamiar zatrzymać się gdzieś w okolicach Florencji, ale wyszło tak, że dojechaliśmy aż do Sieny, której niestety nie udało nam się zwiedzić (nic straconego, jeszcze kiedyś tam wrócimy!). Krajobraz w okolicach Volterry przypominał już Toskanię, którą znaliśmy ze zdjęć i filmów. Zrobiliśmy tam też zakupy w gospodarstwie agroturystycznym. Przywieźliśmy stamtąd makaron, prawdziwe włoskie prosciutto i regionalne pecorino.
12

3

4

5

Zanim naszym oczom ukazały się rozległe toskańskie doliny z gajami oliwnymi, cyprysy i inne drzewa, a wśród nich pochowane winnice, Tomasz zaczynał podejrzewać, że uprawiają tutaj tylko słoneczniki, albo wysuszoną ziemię ;) A gdzie ta Toskania z filmów? Na szczęście się nie zawiedliśmy, było tak jak sobie wyobrażaliśmy. Szkoda tylko, że byliśmy przejazdem i nie mieliśmy okazji spędzić tam chociaż jednego całego dnia.
6

Bardzo zależało nam na odwiedzeniu jakiejś winnicy i zrobieniu tam zakupów. Udało nam się!
7

8

9

Winnica Fattoria il Palagio :)
10

11

Jeśli chcecie wczuć się w klimat prawdziwej Toskanii to gorąco polecam jeden z moich ukochanych filmów – Ukryte Pragnienia.
12

We Florencji trochę musieliśmy zmienić plany, za to mieliśmy czas na wypicie kawy!
13

Zwiedzanie było dość ekspresowe, na szczęście udało nam się trochę zobaczyć.
14

15

16

Ilość skuterów w porównaniu do bardziej północnej części Włoch była ogromna! Ruch uliczny też był bardziej włoski. Południowy temperament kierowców było najlepiej widać na rondzie, na które nie planowaliśmy już wracać po wydostaniu się z niego. Trafiliśmy na nie jeszcze kilka razy…
17

18

Udało nam się zobaczyć katedrę Santa Maria del Fiore, którą bardzo ciężko było zmieścić w kadrze.
19

20

Mieliśmy też chwilkę na rzucenie okiem na kościół Santa Croce i fontannę Neptuna. I pobiegliśmy dalej.

21

22

23

24

Florencję opuściliśmy późnym wieczorem i ruszyliśmy na podbój kolejnego włoskiego regionu.
25