noc kultury 2017

W ubiegłym roku niestety nie dotarliśmy na naszą ulubioną lubelską imprezę, więc tym razem musieliśmy to nadrobić. Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na to, że Lublin obchodzi w tym roku swoje 700 lecie! Było tyle pięknych instalacji, że nawet tłumy bardzo mi nie przeszkadzały.

Nasz sobotni wieczór rozpoczęliśmy od odwiedzenia Centrum Spotkania Kultur, gdzie miało swoją premierę nowe wydarzenie East ænd Art, czyli Noc concept store’ów. Pokręciliśmy się trochę po stoiskach a potem wjechaliśmy na dach CSK. Żałujemy, że dopiero teraz!

Na dachu CSK działa Miejska Pasieka Artystyczna.

I kwitnie mój ukochany łubin!

Na Placu Wolności została ustawiona niezwykła instalacja artystyczna – Hydrozagadka. Dlaczego niezwykła? Bo inspirowana nieistniejącym już budynkiem wieży ciśnień, zlokalizowanym wiele lat temu własnie w tym miejscu. Można ją jeszcze obejrzeć na różnych starych fotografiach.
Na tę jedną noc pojawiła się tam ponownie.

Lampy na deptaku zyskały abażury.

Na ulicy Furmańskiej pojawiły się wielkoformatowe lampiony z wikliny i papieru Stworzenie Świata – projekt Francoisa Monneta i Isabel Barthelemy.

Były też Kokony, tworzące wrażenie magicznego świata.

Miniaturowe kamieniczki-lampiony z gliny, będące rekonstrukcją ulicy Furmańskiej. Mieszkańcy ul. Furmańskiej i Cyruliczej, razem z Fundacją Krajobrazy oraz Pracownią Ceramiki i Rękodzieła Artystycznego Żywioły Ziemi, sami własnoręcznie ulepili te kamieniczki!

Nad ul. Kowalską zawisły meduzy! A schody do Zamku Lubelskiego obsiadły papierowe motyle :)

A nad głowami przechodniów na ulicy Grodzkiej pojawiła się instalacja Jarosława Koziary, składająca się z kilkunastu balonów. W ich koszach można dostrzec małych pasażerów. Prezydent Lublina napisał dzisiaj na swoim facebookowym profilu, że balony pozostaną tutaj przynajmniej do końca czerwca i że będzie ich jeszcze więcej :)

Brama Rybna musiała wyglądać niesamowicie też w ciągu dnia przez kwiaty, które szczelnie pokrywały sklepienie bramy.

A na koniec jeszcze jedna ze ścian budynku Trybunału, przykryta instalacją z kolorowych balonów.